Aşkullah

Dünyayı gezip Konya’yı görmeye ya da Konya’da yaşadığınızın farkına varmaya geldiyse sıra bırakın ayaklarınız götürsün sizi Aşkullah’a. Aşkullah ki Haktan aldığını halka verenlerin mekanıdır.

 

Dışı koca bir çınar gibi yılları, anıları emen ahşaptan, içi ise bir somun kadar yalın kerpiçten inşa edilmiş bu sıcacık mekanda bir uğrak yeri olmaktan çıkar Konya. Her bir nefeste kamışa can veren ezgiler karşılar sizi Aşkullah’ta. Sonra birden sema töreninin içinde bulursunuz kendinizi. Öyle kapılırsınız ki anın büyüsüne, bir sufi edası ile kah semazen olursunuz kah postnişin. Hani demiş ya Hz. Sultan Veled “Sema safa, cana şifa, ruha gıdadır” bir de üstüne Aşkullah’ın mis kokulu gül şerbeti içildi mi cana can katandır.

Derken ney konseri başlar ve siz bağdaş kurmuş huşu ile neyin sedasına kapılmışken, dumanı üstünde kahveleriniz gelir önünüze. Kahve ve Ney! Aşık ile maşukunki gibi bir vuslattır onlarınki.

Bir bakarsınız ki zamanın nasıl geçtiğini anlamadan ayrılma vakti gelir bu mistik ortamdan. Geriye kahvenin tekrar gelmenizi sağlayacak kırk yıllık hatrı, damaklarınızdaki o acı tadı, ruhlarınızda neyin inleyen ezgileri ve semanın naif hareketleri kalır, aşk ile...

Sema programlarımız hakkında detaylı bilgi ve doğum günü, seminer, toplantı, kına gecesi gibi özel gün organizasyonu randevularınız için bizimle iletişime geçin. Ayşin Gonca ÖZÇAKIL 0538 398 52 82