Hakkımızda

 

Konya Mevlana Sema Gurubu Mevlana Celaleddin-i Ruminin 21. Batımdan Torunu Dr. Ahmet Selahattin Çelebi Hidayetoğlu'nun icazeti ile yola çıkmıştır.

 

İnsan yaratılmışların en şereflisidir. Düsturuyla; her dilden, her dinden, her renkten insanı kucaklayan sevginin, barışın, kardeşliğin, hoşgörünün sembolü Hz. Mevlana'nın Dünya tarafında kabul görmüş engin felsefesini doğru ve özünü değiştirmeden sunabilmek amacıyla 1992 yılında yılın da Kadir ÖZÇAKIL yönetiminde 15 kişilik bir ekiple kurulmuştur. Zamanla bu ekip artarak şu anda 100 kişiye ulaşmıştır.

 

Aynı zamanda Konya Mevlana Sema Grubu bünyesinde yetiştirdiği semazenlerle Türkiye'nin ve Dünyanın sayılı ve tek ekibi olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Konya Mevlana Sema Grubu yapmış olduğu Sema Ayini ve etkinliklerde alışılmışın dışında insanları sıkmadan özünü değiştirmeden günümüze uyarlayarak modernize bir tarzla etkinliklerini sürdürmektedir. Bir olmayı, birlik olmayı, sevgiyi, aşkı, kucaklamayı ve yaymayı kendisine hedef olarak seçmiştir.

 

Kadir ÖZÇAKIL'IN vefatından sonra Konya Mevlana Sema Gurubu'nun başına eşi Ayşin Gonca ÖZÇAKIL geçmiştir.

 

Konya Mevlana Sema Gurubu LAL AJANS bünyesinde kurulmuş bir ekiptir.